Irak’taki Nasiriye Olimpik Stadyum projesini alan Urcu Grup, aşiretlerin tehdidine boyun eğdi, proje yarım kaldı 

Sercan ÇELİKBAŞ

Irak’ta 2014 yılından bu yana yapılması beklenen Nasiriye Olimpik Stadyumu projesi yine yarım kaldı. Urcu Grup, Ekim 2023’te Fransız şirketinden devraldığı Nasiriye Olimpik Stadyumu Projesi’nden çekilmek zorunda kaldı.

Irak Gençlik ve Spor Bakanlığı ile imzaladığı anlaşma kapsamında 40 milyon dolarlık yatırımla 2 yılda tamamlanması beklenen Irak’ın Nasıriye kentinde Nasiriye Olimpiyat Stadı’nda çalışmalar aşiret tehditleri nedeniyle durduruldu.

Yerel kaynaklar, 30.000 seyirci kapasiteli Nasıriye Olimpiyat Stadı’nın inşaatını yapan Türk şirketinin stadyum sahasını çevreleyen aşiret tehditleri nedeniyle projeden çekildiğini belirtti.

PROJEDE KENDİ ÇOCUKLARINA İŞ İMKANI BASKISI
Stadın etrafındaki aşiretlerin, şirketin çalışmaya devam etmesine izin vermeleri karşılığında projede çocuklarına iş imkânı sağlamasını istediklerini belirterek, “Projede çok sayıda Iraklı işçi var ama bunlar başka bölgelerden geliyor. Valilikte ve projede bölge halkından işçi bulunmuyor” dedi.

2014 yılından itibaren bitirilemeyen projede daha önce Fransız şirketi yer alıyordu. Yerel yönetim stadyumdaki çalışmaların gecikmesi ve tamamlanmasının gecikmesi nedeniyle projeyi Fransız şirketten alırken Ekim 2023’te 40 milyon dolar bedelle Türk Urcu Grup’a verdi.

Ekim 2023’te yapılan anlaşmanın ardından Urcu Grup Yönetim Kurulu Başkanı Tolga Urcu yaptığı açıklamada 40 milyon dolarlık yatırımla Nasiriye kentinde 30 bin koltuk kapasiteli, içinde 75 odalı otel ve antrenman sahalarının bulunduğu olimpik bir stadyum yapacaklarını söylemişti.
patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x