Mantıyı şimdiye kadar yanlış haşlamışız! Kaynatırken suyuna ekleyin

Neredeyse herkesin severek tükettiği geleneksel lezzetlerden biri haline gelen mantı hazırlaması oldukça kolay olan bir yemek çeşidi. Bir tür makarna çeşidi olan mantı birçok farklı alternatifte tercih edilebiliyor.

Mantı hazırlarken yapılan küçük hatalar, dağılmasına neden olabilir. Tüketirken zorluk yaratabilecek bu durum hem lezzeti hem de görseli etkileyebilir. Mantıyı haşlarken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunuyor.

Dağılmayan mantı yapmanın en önemli noktası haşlama zamanlamasında yapılanlardan geçiyor. Mantıyı haşlarken kaynama suyuna bir bardak soğuk su eklenmesi gerekiyor. Bu sayede mantıların dağılma oranı düşüyor.

Haşlama suyuna bir bardak soğuk su eklediğinizde mantıların üzerinde şok etkisi bırakarak daha diri kalmalarını sağlıyor. Dağılmayı engelleyen bu durum, daha kolay bir tüketim sunuyor.

Soğuk suyla birleştikten bir süre sonra mantıyı süzmeye başlayabilirsiniz. Mantıyı haşlarken dağılma, yapışma gibi sorunlar oluşabilir. Bu nedenle doğru teknikleri kullanarak bozulmadan hazırlayabilirsiniz.

Mantıların birbirine yapışmaması için kaynama suyuna bir tatlı kaşığı ingiliz karbonatı ekleyebilirsiniz. İngiliz karbonatı mantıların yapışmasını engelleyerek tane tane kalmasını sağlayacaktır. Aynı zamanda tadına herhangi bir etkisi bulunmaz.

Yapışma sorununu önlemek için mantıları kaynama suyuna attığınızda tuz ve yağ ekleyebilirsiniz. Bu pratik yöntem sayesinde mantılar birbirine yapışmayacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x