Güçlü rakamlarla yatırımlara devam

Türk Telekom, 2023’ün ilk 9 ayında güçlü büyüme ivmesini yukarı taşıdığını açıkladı. Türk Telekom, 2023 3. çeyrekte yıllık bazda yüzde 78.2 büyüyerek, 22.4 milyar TL konsolide gelir elde etti. Türk Telekom’un ilk 9 aylık geliri geçen yıla oranla yüzde 69.6 artışla 55.6 milyar TL’ye ulaştı. 52.9 milyona yükselen abonesiyle 2023’ün ilk 9 aylık döneminde toplam 4.5 milyar TL’lik net kâra imza atan Türk Telekom’un FAVÖK’ü ise (Faiz, amortisman ve vergi öncesi kâr) ilk 9 ayda 18.8 milyar TL oldu.

Türk Telekom CEO’su Ümit Önal, “Ortaya koyduğumuz teknoloji ve dijitalleşme vizyonu ile hedeflerimizi gerçekleştirmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Yılın ilk 9 ayındaki olumlu göstergelerimiz ile yılın sonuna yaklaşırken, yılın ikinci çeyreğinde yukarı yönlü revize ettiğimiz öngörülerimize emin adımlarla yaklaşıyoruz. Bu kapsamda; konsolide faaliyet gelirlerinde yıllık artışın yaklaşık yüzde 67-70 aralığında, FAVÖK’ün yaklaşık 25-27 milyar TL aralığında, yatırım harcamalarının da yaklaşık 19-21 milyar TL aralığında gerçekleşmesini planlıyoruz” dedi.

Abone sayısı 53 milyon

Türk Telekom, 2023 eylül ayı itibariyle fiber ağ uzunluğunu 427 bin km’ye yükselttiğini açıkladı. Türk Telekom’un fiber abone sayısı ise 2023’ün ilk 9 ayında 12.6 milyona ulaştı. Türk Telekom’un fiber hane kapsamasının ise 2023’ün 3. çeyrek sonunda 31.9 milyon olduğunu açıklayan Önal, “Türkiye’nin 81 ilindeki altyapımızı ‘sadece bizim abonelerimiz kullansın’ anlayışı ile hareket etmiyoruz. Her zaman ifade ettiğimiz gibi, Türk Telekom’un altyapısı Türkiye’nin altyapısıdır. 2005 yılından bu yana Türkiye’nin dijital varlıklarına yaptığımız yatırımların 20 milyar dolara ulaşması, ülkemiz için verdiğimiz hizmetlerin en önemli göstergesidir” dedi.

Yılın ilk 9 ayı itibariyle 12.6 milyar TL’lik yatırım yaptıklarını ve Türk Telekom’un abone sayısının yılın üçüncü çeyreğinde toplamda 498 bin net abone artışı ile 52.9 milyona ulaştığını belirten Önal, MNT (Mobil Numara Taşıma) pazarında liderliklerini üst üste sekiz çeyrek boyunca sürdürdüklerini açıkladı.

‘İmtiyaz başvurusu ve faaliyet modeli’

Yukarı yönlü performanslarının devam ettiği süreçte, gündem maddeleri arasında imtiyaz konusunun da olduğuna değinen Önal, “2023 yılı başında sabit hat hizmetleri imtiyaz sözleşmesinin yenilenmesi için BTK’ya başvuruda bulunduk. Sonrasında BTK bizlerden bir sonraki anlaşmaya dair taslak niteliğinde bir çerçeve dokümanı hazırlamamızı istedi. Bu doğrultuda konuya ilişkin görüş, öneri ve taleplerimizi bir araya topladığımız çerçeve dokümanı düzenleyici kuruma sunduk. Başvurumuzun ardından düzenleyici kurum ile görüşmelerimiz sürerken, süreç kapsamında; Türkiye’nin, sektörün ve Türk Telekom’un birlikte kalkınmasını sağlayacak, değer yaratan ve sürdürülebilir bir faaliyet modeli oluşturmak amacıyla bütünsel ve kapsayıcı bir yaklaşım bakış açısıyla hareket ettik. 2024 yılında bu öncelikli konu üzerinde somut ilerlemeler görmeyi bekliyoruz” dedi.

5G’de liderlik etme arzusu…

Ümit Önal, 5G’ye yerli ve milli unsurlarla geçerek, Türkiye’nin bu teknolojiyi sadece kullanan değil etrafına da kullandıran bir güç olması için tüm katkıyı ortaya koyduklarını açıkladı. 5G konusundaki çalışmalarıyla, dünyada ve Türkiye’de 5G’nin yol haritasının çizilmesinde aktif rol üstlendiklerinin altını çizen Önal, “Fiber ağımızı sürekli olarak artırıyoruz. Müşterilerimizi kaliteli bağlantı ile buluşturma yönünde yüksek motivasyona sahibiz. Üçüncü çeyrek itibariyle sabit genişbant abone sayısı, 15.1 milyona yükseldi. Sabit genişbant ARPU (kullanıcı başı ortalama gelir) büyümesi, üçüncü çeyrekte artış eğilimini sürdürerek yıllık bazda yüzde 58.1’e ulaştı. Fiber abone sayısı çeyreklik bazda 355 bin net kazanımla 12.6 milyon oldu. 427 bin km’ye yükselen fiber ağımız, istikrarlı fiber dönüşüm odağımızı yansıtır şekilde Eylül 2023 itibariyla 31.9 milyon haneyi kapsıyor. Fiberin ve yeni nesil teknolojilerin ülkemiz adına öneminin bilincindeyiz. 5G ve ötesi teknolojilerde Türkiye’nin dijital dönüşümüne liderlik etme vizyonumuzu kararlılıkla sürdürüyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x