Muhalif adayların soyu sopu araştırılıyor

Siyasi partiler, belediye başkanı, belediye meclis üyeleri ile il genel meclisi adaylarını belirlerken özellikle muhalefet partilerinin adayları üzerinde iktidar “İnce” bir çalışma yürütüyor. Adayların aleyhine olabilecek bilgi ve belgelerin propaganda sürecinde ve seçim sonrası kayyım atamalarında gündeme getirileceği ve bunun için kapsamlı çalışma yapılıyor, adaylar hakkındaki ihbarlar araştırılıyor. Başta CHP ve DEM adaylarıyla ilgili bilgi toplanıyor. Saadet Partisi (SP) Grup Başkanı Selçuk Özdağ, adaylıkları Yüksek Seçim Kurulu’nca kabul edilebilecek olanların, seçim sonrası gündeme getirilecek iddiaların ardından yerlerine kayyım atanabileceğini belirterek SÖZCÜ’ye şunları söyledi:

KAYYIM ATAMALARI VE ALGI

“AKP, belediyeleri almak için devlet olanaklarını sonuna kadar kullanacak. Partilerin adaylarının kendilerinin bir sorunu olmasa bile akrabalarından örgüt bağlantısı olanlar gündeme getirilecek. Kendisinin olmasa bile akrabaları arasında PKK, FETÖ, silahlı sol örgütlerle bağı, iltisaklı olduğu öne sürülen başkan ve meclis üyeleri belirlenirse, seçim sonrası bunların yerlerine kayyım atanmasında hiç tereddüt edilmeyecek. Herkes yazışmalarına dikkat etsin. Bazı adaylar, yakınlarının yazışmaları sebebiyle ajanlıkla da suçlanabilirler. Herkes görüştüğü, hatta fotoğraf çektirdiği kişilere bile dikkat etmeli. Türkiye karanlık bir kara deliğe doğru gidiyor.”

CHP’Lİ BAKAN: DİKKAT EDİYORUZ

İçişleri Bakanlığı’ndaki gelişmeleri yakından izleyen “CHP’nin gölge bakanı” Murat Bakan, milletvekili ve meclis üyeleriyle ilgili kendi olanaklarıyla araştırma yaptıklarını belirtti. Bakan, şunları söyledi: “Aday göstereceğimiz kişilerin hukuki durumları, kendilerinin olmasa bile yakınlarından bazı kişilerin örgüt bağlantısı olup olmadığını da araştırıyoruz. Gözden kaçmaması için dikkatli oluyoruz. Tabii ki elimizde MİT, Emniyet ve jandarma istihbaratının olanakları yok. Devlet adaylarımızla ilgili derinlemesine araştırma yapıyorsa, adaylarımızla ilgili olmasa bile yakınlarıyla ilgili örgütsel bir bağ ya da başka olumsuzluklar belirlenirse bunu algı olarak kullanacaklarını biliyoruz.”

Kurum, 40 televizyona ne kadar reklam parası ödedi?

SP’li Selçuk Özdağ, AKP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Murat Kurum ve ilçe adaylarının tanıtım programının 40 televizyon tarafından canlı yayımlandığını, 22 televizyon kanalının ise röportaj yaptığını hatırlattı. Özdağ, “Bu televizyonlar Kurum’un tanıtımını yayımlarken diğerlerini niçin yayımlamıyor? Kurum, bu televizyonlara kaç milyon lira reklam parası verdi, bu parayı nereden buldu? Bu konuda yazılı cevaplandırılması istemiyle de soru önergesi vereceğim” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x